İnciler saçılmasın

inciler sacılmasın

KÜTAHYA Toplum Destekli Polislik Şube Müdürü Rıdvan Reyhanoğlu, Türkiye’de örnek gösterilecek bir projeye imza attı. İşte o projenin detayları: Kütahya ilinde sosyal ve kültürel faaliyetlerin geliştirilmesi ve sosyo-ekonomik durumun yetersizliğinden dolayı; sinema ve tiyatro gibi faaliyetlerde bulunamamak veya çocuklara yönelik organizasyonlara polisin kurumsal kimliğiyle katkıda bulunmak amaçlanarak bir proje üretilmiştir.

Ağaç yaşken eğilir felsefesi

Güvenli Hayat ve Güvenli Gelecek İçin Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) kapsamında Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından bir proje hazırlanmış ve 14 Şubat 2014 tarihinde Asayiş Daire Başkanlığı tarafından onaylanmıştır. Hazırlanan projede “Ağaç yaşken eğilir!” felsefesiyle 6-12 yaş grubunda bulunan öğrenciler hedef kitle olarak alınmış ve proje kapsamında Kütahya’da eğitim-öğretim gören 5000 öğrenciye ulaşılmıştır.

Kahraman Kanka tiyatro oyunu

“Kahraman Kanka Zalim Krala Karşı” isimli balon tiyatrosunun çocuklara sergilendiği projede Kütahya İl merkezinde tüm öğrenci gruplarının içerisinden bazı öğrencilerin toplu taşıma araçlarındaki yaşlı, hamile, yardıma muhtaç insanlara yer verilmemesi, yüksek sesle argo kelimelerin kullanılması, çocukların emniyet kemeri takılı olmadan ön koltukta seyahat ederek, arka koltukta emniyet kemeri takılı bir şekilde seyahat etmemeleri, okul servislerinde mutlaka emniyet kemerini takmaları, takmayanı uyarmaları yönünde çocuklar bilinçlendirilmesi amaçlanmıştır. Son yıllarda tüm kesimlerin desteklediği “dumansız hava sahası” sigaranın zararlarına çocuklara farklı bir bakış açısından, anne-babalarını uyarmaları, dumanlı alanda bulunmamaları vb. anlatılarak, araç içinde yaşlı ve çocuklar olmasına rağmen “camı açarak” sigara içilmesi; bu noktada etkin bir şekilde çocukların karşı tarafı uyarmaları, broşür vb. bilgilendirmelerden daha etkili olmaktadır.

Tam 5 bin öğrenciye ulaşıldı

Proje kapsamında düzenlenen 10 seans tiyatroda 5000 öğrenci Kütahya Belediyesi Kültür ve Alışveriş Merkezi Tiyatro salonunda misafir edilmiş, tiyatro öncesinde kamu spotu videolarıyla verilmek istenen mesajlar çocukların dilinden izletilmiş, rol-model çerçevesinde Vali, İl Emniyet Müdürü, akademisyenler, doktorlar, avukatlar ve bazı birim amirleri çocuklarla buluşturulmuş, çocuklarla tanışan rol-modeller kendi yaşamlarından örneklerle çocuklara anlatmışlardır. 1-4 Nisan 2014 tarihleri arasında tiyatro sahnelenmiş, katılım sağlayan öğrencilere su, meyve suyu, kek ve günün hatırası olan Kanka Polis Maskotu Anahtarlığı hediye edilmiştir.

Sevgi yolunda el ele yürüyüş

Ayrıca Polis haftası etkinlikleri kapsamında 5 Nisan 2014 Cumartesi günü Kütahya İl Protokolü, Polisler ve öğrenciler tarafından Kahraman Polis Kanka yürüyüşü düzenlenmiştir. Kütahya Sevgi yolu’nda yapılan yürüyüşte polis-halk el ele çeşitli hediyeler verilerek vatandaşla bir araya gelinmiştir. yapılan etkinlik sonrası tiyatro etkinliğine katılamayan okullara giden Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü personeli Polis 155, Emniyet Kemeri, Dumansız Hava Sahası ve Çevre Bilinci ile ilgili öğrencilere sorular sorup alınan doğru cevaplar karşısında öğrencilere konularına uygun buton rozetler hediye edilmiştir.

Anneler ve Babalar günü

Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan projeler ve çalışmalar Kütahya’da vatandaşlarla polis arasında kelebek etkisi oluşturuyor. Hazırlanan proje ve çalışmalarla dinamikliğini sürdüren Kütahya TDP, önemli günlerde Kütahyalı vatandaşları unutmuyor. Anneler Günü’nü çalışmasıyla hazırlanan karanfiller her şeyimiz annelerimize hediye edilmiş ve bu günde Kütahya Polisinin kendilerini unutmadığını göstermiştir. Anneler Günü’nün yanı sıra Babalar Günü’nü de unutmayan Toplum Destekli Polisler, şehrin birçok noktasında yaya ve araç sürücülerine araç kokusu hediye ederek bu özel günü hatırlatmış, vatandaşlardan olumlu geri dönüşler almışlardır.