Dikkat!.. Dolandırıcılar yöntem değiştirdi

İlk zamanlar sadece kontör isteyen dolandırıcılar sürekli taktik değiştirerek, işi nakit para ve ziynet eşyası na döktüler.

Lokman Yılmaz (Emekli Polis Memuru) Yönetim Kurulu Üyesi

Değerli dostlarım,  cep telefonlarımıza  Polisten, sık sık kontör dolandırıcılarına karşı uyarı mesajları gelmesine rağmen, gerek yazılı, gerekse de görsel medyada defalarca haber konusu olduğu halde, ne yazık ki hemen hemen her gün bir veya birkaç vatandaşımız sahte savcı ve sahte polislerin tuzağına düşmektedir.  Bizler Türk milleti olarak ya çok iyi niyetliyiz, ya çok korkuyoruz, ya da çok safız.  Telefonda kendilerini polis ve savcı olarak tanıtarak dolandırıcılık yapan zanlılar yöntem değiştirdi. Yeni yöntem ‘altın’ ve ‘çöp’ üzerinden yürüyor.  Daha önce istedikleri paraları banka havaleleri ile alan dolandırıcılar polisin operasyonlarından kurtulmak için artık kurbanlarından para ve ziynet eşyalarını bir torbaya koyup çöp kutularına bırakmasını istiyor. Yetkililer vatandaşları uyararak hangi soruşturmayla ilgili olursa olsun polis veya savcıların telefonda para isteyip bir çöp tenekesine bırakılmasını istemeyeceğini belirterek vatandaşları uyarmalarına rağmen, ne yazık ki gün geçmiyor tuzağa düşenlerin arasına bir yenisi daha ekleniyor.

Telefonda kendilerini polis, savcı hatta hakim olarak tanıtarak aradıkları vatandaşları haklarında sözde “Tutuklama” kararı çıkmak üzere olduğunu söyleyip ve para ile ziynet eşyalarını alan telefon dolandırıcıları hız kesmiyor. 2013 yılının ilk 8 ayında polis kayıtlarına geçen 53 olayda dolandırılan para miktarı yaklaşık 10 milyon lira. Bu paranın bir kısmı polis tarafından kurtarılırken yakalanan 99 kişiden 45’i tutuklandı. Yıllar önce “kontör” dolandırıcılığı ile başlayıp daha sonra zaman içinde önce para daha sonra ziynet eşyalarının olandırıcılık yöntemiyle çalınma olaylarında artış yaşanıyor. 155 Polis İmdat numarası üzerinden dahi arama yapıyorlar fonla ararken bazı bilgisayar proğramlarını kullanarak, “ arayan kişi numarası “  İnternet üzerinden arama yapan dolandırıcıların bu sayede cep telefonuna çaldığında “Kim arıyor” diyor bakan adliye numarası, 155 Polis İmdat telefonunun numarası hatta kendi cep numarasını bile görmelerini sağlıyorlar. Şüphelilerin bu sayede kurbanlarına yönelik büyük bir inanınırlık kazanıyorlar.

Değişik Taktik..

Ev kadının evde yalnız olduğunu tespit eden dolandırıcılar telefon açarak, terör örgütünün parasıyla satın aldığınızı düşünüyoruz. Altınları kontrol edeceğiz.” diyorlar ve bu kadın bulunan altınları bir torbaya koyarak kapıya gelen polis zannettiği dolandırıcıya verdiği tarafımızdan öğrenilmiştir.

KİM 500 MİLYAR İSTER

Bir başka edindiğim bilgiye göre dolandırıcılar, listede bulunan yaklaşık bin 800 kişiye ‘Kim 500 Milyar İster programına katılacağım’ diye mesaj atarak para ve kontör talebinde bulunuyorlar. Bazı kişilerin, bu talebe olumlu cevap verip kontör gönderdiklerini üzülerek öğrenmiş bulunmaktayım.

Kültür ve gelir seviyesi yüksek kişileri ise son günlerde Ergenekon terör örgütü ve ‘’Balyoz Planı’’nı kullanarak dolandırıyorlar.

Ayrıca, aradıkları kişilere “ telefonunuzun  terör örgütleri tarafından sim kartının kopyalanıp, teröristlerin yüksek miktarda görüşmeler yaptığını, size yüklü miktarda fatura geleceğini, yine sizin sim kartınızla Emniyet görevlisi, Askeri  rütbeli ve Hakim-Savcı konumundaki şahısların eşlerini rahatsız ve taciz ettiklerini belirledik, bunları yakalamak için çalışmalar yapıyoruz, biz bu şahısları tespit etmek için Türkiye genelinde operasyon yapacağız, bunun için size yazdıracağımız cep telefonlarına kontör yüklemeniz gerekecek, operasyon bittikten sonra devlet  size masraflarınızı iade edecek “ diye yüklü miktarlarda kontör dolandırıyorlar.

Ayrıca çok sayıda tanınmış iş adamları ve bazı sanatçılar da bu tuzağa düşüyorlar, fakat utandıklarından dolayı ve deşifre olmamak için dolandırıldıklarını gizli tutuyorlar.

Bunlardan biride Televizyon ekranlarından yakından  tanıdığımız Prof. Dr. Canan KARATAY’dır. Hocamızı telefonla arayan, kişi kendisini Komiser olarak tanıtarak, Hocamızı terör örgütüyle işbirliği yapmakla suçlamış, o korkuyla telefonda ne söylendiyse har-fiyen yerine getiren KARATAY, çok geçmeden dolandırıldığını anlayarak zaman kaybetmeden  Asayiş Şubeye müraacatta bulunarak Polis ile işbirliği yapıp hem  dolandırıcıların yakalanmasını sağladı, hem de parasını kurtardı. Ayrıca hocamızı bu medeni cesaretinden dolayı kutluyorum. Dolandırıcıların tek 1 kişiden 1 milyon aldığını biliyormuydunuz?

Sizi telefonla arayan kişi her ne sebeple olursa olsun Hakim, Savcı, Polis ve Askeriz diyerek hiçbir zaman kontör ve para istemez.

Saygılarımla..

Bir Cevap Yazın